Vincent Van Gogh | Sanatın Kulağı Keskindir!

Vincent Van Gogh | Sanatın Kulağı Keskindir!

Vincent Van Gogh/Yıldızlı Gece

Teknoloji ve Tasarım – eğlenirken öğreniyorum projesiyle ilgilendiğimiz konuları çeşitli web 2.0 araçları yardımıyla aktarıyoruz. Aynı zamanda zengin içeriklerle donatarak öğrenmeyi hem eğlenceli hem de kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca buradaki Yıldızlı Gece tablosu üzerinden Vincent Van Gogh ve eserleri hakkında çeşitli bilgilere ulaşabiliyoruz.

On yıldan fazla sürede 860 yağlı boya tablosu dahil 2.100 kadar resim çalışması üretti. Bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. 37 yaşında yıllardır süren psikolojik rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından trajik bir biçimde hayata gözlerini yumdu. Kimilerine göre intihar, kimilerine göre bir cinayet sebebiyle silahla yaralandıktan birkaç gün sonra hayata veda etti.  İntiharından sonra şöhret kazanan ressam halkın gözünde dahi bir ressam olarak yer almıştır. Günümüzde büyük üne sahip en başarılı ressamlardan biri de Vincent Van Gogh ‘tur.

Sanatı kadar hayatı hakkında da roman, film ve belgeseller gibi birçok eser günümüzde sanatçının yaşamında göremediği ilgiyi telafi eder niteliğindedir. Öğretmenlik, satış gibi farklı meslekleri deneyen Vincent van Gogh, 27 yaşında ressam olmaya karar verdiğindeki eserleri, oldukça kasvetli ve Hollanda’nın kırsal hayatını resmeden anlardan oluşur. Bunlar arasında “Patates Yiyenler” tablosu sanatçının gözlemleri arasında en gerçekçi eser olarak öne çıkmaktadır.

Yıldızlı Gece

En meşhur eseri “Yıldızlı Gece” tablosunu Güney Fransa’da tedavi olurken yaptı. Öte yandan Van Gogh’un doktorları, bunu akli dengesinin göstergesi olarak gördüler. Günümüzde ise tıptaki gelişmeler sayesinde, sanatçının resmettiği manzaranın kullandığı ilaçların etkisi ile gördüğü düşünülmektedir. Van Gogh, The Starry Nigt tablosunu yaratırken, kendine ait tüm teknikleri kullanır ve ortaya son derece özgür bir eser çıkarır.

Vincent van Gogh’un, bu eseri ölümünden bir yıl önce 1889 yılının Haziran ayında yaptı. Hatta batı dünyasının en önemli eseri oldu. Edebiyat dünyasının birçok alanına da konu oldu. Yıldızlı Gece, o yıllardan sonra yapılan empresyonist eserler için büyük bir ilham kaynağıdır.

Öte yandan aşağıda gördüğünüz tablo üzerinde belirgin ifadelere tıklayarak tablo ve ressam hakkında birbirinden farklı bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz.

Yıldızlı Gece/Starry Night
Van Gogh

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir