8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Teknoloji ve Tasarım Farkındalık Oluşturma Platformu olarak kadınları önemsiyoruz. Dünya Kadınlar Günü

  her yıl 8 Mart‘ta uluslararası alanda kutlama ve anma günüdür.

İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin artmasına, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlamaya dair olmasına ayrılmaktadır.

Öte yandan 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi bir karar aldı. Daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikada mahsur kalması bir soruna sebep olmuştu. Çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. Aynı zamanda İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısı yapıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi. Bu sebeple Öneri oybirliğiyle kabul gördü.

İlk yıllarda belli bir tarih yoktu fakat her zaman ilkbaharda anma gerçekleşiyordu.

Tarihin 8 Mart olarak saptanması 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda  kararıyla oldu. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kabul gördü. Bununla birlikte 1. ve 2. Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde Dünya Kadınlar Gününü anmak yasaktı. Ayrıca 1960’lı yılların sonunda ABD’de de anma törenlerinin başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Böylece Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anmayı kabul etti.

Teknoloji ve Tasarım farkındalık oluşturma platformu olarak kadınların her konuda destekçisiyiz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir