Ulaşım Teknolojileri

Ulaşım Teknolojileri

Ulaşım Teknolojileri

Ulaşım teknolojileri konusuna geçmeden önce Ulaşım nedir ve Teknolojisi nasıl olur bundan bahsedelim.

Ulaşım, bir aracın, nesnenin veya kişinin bulunduğu yerden farklı bir yere aktarılmasıdır. Geçmişten günümüze dek birçok medeniyet farklı amaç ve gerekçeler sebebiyle bir yerden başka bir yere gitmek durumunda kalmışlardır. Buna göç, savaş, salgın, ticaret, keşif vb. Birçok durumu örnek olarak verebiliriz. Aynı zamanda tarihin eski dönemlerdinden beri ulaşım türleri ve araçları sürekli değişkenlik göstermiştir. Bu değişkenliklerin sebebi kullanım kolaylığı, imkan, teknoloji, coğrafi koşullar olarak farklılık göstermekteydi.

En ilkel ulaşım yöntemi olarak insanlar bir yerden başka bir yere yürüyerek giderlermiş. Daha sonra çeşitli hayvanların ehlileştirilip kullanılması sayesinde ulaşım biraz daha hızlı hale gelmeye başlamış. Eşek, katır ve atlar bu konuda en çok tercih edilen hayvanlar olmuşlar. Daha sonra aşılması zor ve uzun mesafeli kıyıları olan denizler görülmüş. Denizler ve nehirler araya engel olarak girdiğinde ise deniz ulaşımı devreye girmiş.

Antik mısırdan vikinglere, venediklilerden günümüzdeki donanmalara kadar sürekli gelişim gösteren deniz ulaşımı hem savaşlarda, hem keşiflerde hem de askeri üstünlük ve yetkinlik olarak kullanılmıştır.

Demiryolu geçmişi

Zamanla kaynak arayışı ve neticesinde kaynakların bir yerden başka bir yere taşınması ihtiyacı doğdu. Kaynakların sömürülmesini en önemli motivasyon olaran gören devletler demiryolarını kullandılar. Buhar kazanlı mekanik motorları ile lokomotifleri yani trenleri demir ağlar örülerek yeraltı kaynaklarından kendilerine ulaşacak şekilde bir ulaşım ağı oluşturmuşlardır.

Teknolojinin ilerlemesi ve insanoğlunun tutkularına ulaşma arzusu hiç bitmedi. Abbas ibn-i Firnastan başlayıp Hezarfen Ahmet çelebi, Leonardo da Vinci ve Wright kardeşlere kadar uzanan serüveni hepimi biliriz. Hava yolu ulaşımı bu tutkunun hayata geçirilmesiyle ciddi bir yol katetmiştir.  Bisiklet, motosiklet ve Otomobilin ise ulaşımı daha da bireyselleştirdiği ifade edilir. Bu yüzden günümüzün en çok kullanılan ve tercih edilen ulaşım araçlarından olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi de dersimizin de adında yer alan Teknolojiden bahsedelim kısaca…

Teknoloji; bizi A noktasından B noktasına getiren gelişimsel süreç olarak ifade edilebilir. Ancak A noktası ile B noktası arasında bahsedilen ilerleme fiziksel olarak değil, fikirsel olarak ifade edilmelidir. Örneğin teknoloji bir telefon ya da bilgisayar değildir. Teknolojir bir telefonu ilk ortaya çıktığı andan itibaren sürekli gelişim göstererek günümüzde kullanıldığı hale getiren anlayışlar bütünüdür. Ulaşım teknolojileri de tam olarak böyledir. Yani ilk üretilen araba ile günümüzde üretilen saatte km hızla gidebilen araba aynı araba değildir. İsminin aynı olması değil ilk günden bu güne sürekli gelişim göstermesidir onu teknolojik yapan. İşte bu yüzden Ulaşım teknolojileri de diğer teknolojiler gibi sürekli gelişim göstermektedir.

Ayrıca Ulaşım Araçları Görsel Eşleştirme Oyunu ile derslerimizde öğrencilerle interaktif katılım sağlayarak ulaşım teknolojileri ve araçları konusunu pekiştirebiliriz. Oyunu oynamak için buraya tıklayınız

Oyunun anlatımı için hazırlamış olduğum video için buraya tıklayınız

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir