İnovasyon, İnsanlığın Gelişimine Katkı Sağlamak ve Bu Sistemde Rol Sahibi Olmaktır.

İnovasyon, İnsanlığın Gelişimine Katkı Sağlamak ve Bu Sistemde Rol Sahibi Olmaktır.

İnovasyon

Teknoloji ve Tasarım dersinin 8. sınıflar için önemli konularından biridir. İnovasyon; teknoloji çağında fikir üretmeye ne kadar ihtiyaç duyduğunu örneklerle göstermektedir.

İnovasyon kelime karşılığı olarak yenilik demektir. Bir ürünü, hizmeti, organizasyonu veya pazarlamayı yeni fikirler doğrultusunda daha iyi, daha verimli, daha faydalı hale getirmektir.

Bir yeniliğin başarılı olması için faydalı ve işlevsel olması gerekmektedir.

İnovasyonun başlıca türleri :

  • Ünün İnovasyonu,
  • Hizmet İnovasyonu,
  • Pazarlama İnovasyonu,
  • Organizasyonel İnovasyon.

Ürün inovasyonu muhtemelen en yaygın inovasyon türüdür. Var olan bir ürünü daha kapsamlı hale getirmenin en önemli yoludur.

Ürün invasyonları, somut olan yeni teknolojileri içerebilir. Bir ürün inovasyonu, stres çarkı gibi daha önce hiç rastlanmayan tamamen yeni bir ürün olabilir. Aynı zamanda kablosuz kulaklıklar gibi mevcut bir ürünün bir üst sürümü de olabilir.

Hizmet inovasyonu, yeni veya mevcut bir pazardaki önemli ölçüde gelişme sağlayan hizmet konseptini, ürünü, ayrıca süreci ifade eder.

Başarılı bir işletmenin en önemli özelliği, müşterilerin hayatlarını kolay hale getirebilme yeteneğidir. Banka işleri için interneti kullanmak, tahlil sonucu için hastaneye gitmek yerine internetten kontrol etmek, ikametgah almak için muhtarlığa gitmek yerine e-devlet sisteminden çıktı almak hizmet inovasyonuna birer örnektir.

 

Bir pazarlama inovasyonunun temel amacı; yeni pazarlar açmak veya pazar payınının yükselmesini sağlamaktır.

Pazarlama inovasyonu,

Müşteriler ile bağlantı kurabilmek önemlidir. Pazarlama yöntemi sürekli gelişim gösteren teknoloji ve müşteri tercihleri ​​nedeniyle önemli hale gelmektedir. Hem yeni hem de mevcut ürün ve hizmetleri ifade etmek için yeni pazarlama tekniklerine ihtiyaçlar ortaya çıkar. Marketlerdeki promosyonlar, indirimler, ambalaj tasarımları, pazarlama tekniklerinden bazılarıdır.

 

 

Organizasyonel inovasyon genellikle yeni veya önemli ölçüde verimli bir üretim sisteminidir. Ayrıca teslimat sistemini kapsar. Ayrıca şirketin ürün ve hizmetleriyle de ilişkili olabilir.

 

Organizasyonlar çalışma sistemleri planlı ve programlı hale gelir. Vardiya sistemi veya müzik organizasyonu verimli kılar. Belirli aralıklarla molalar vermek verimli çalışmanın önemli bir aracıdır.

İnovasyon iş dünyasında kalitenin anahtarını elinde tutan en kapsamlı yaklaşımlardan biridir. Sorunlara farklı açılardan bakarak çözüm üretmemizi sağlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir